O KLUBIE

Historia Klubu ALIT OŻARÓW

W 1947 w Ożarowie powstał klub o nazwie OMTUR, który rywalizował w klasie C. Jedenaście lat później zespół występował w podokręgu starachowickim i awansował do klasy B, jednak po dwóch latach mając zerowy dorobek punktowy drużyna opuściła tę klasę rozgrywek. W późniejszym okresie klub był uczestnikiem klasy C, lecz był również taki czas, że ożarowianie nie uczestniczyli w mistrzostwach. W sezonie 1995/1996 Alit wywalczył awans do III ligi. Trenerem klubu był wówczas Jacek Zieliński. W debiutanckim meczu na tym poziomie rozgrywek Alit przegrał u siebie z Orlętami Dęblin 1:3. Pierwsze zwycięstwo odniósł w 4. kolejce, kiedy to pokonał 1:0 rezerwy Hetmana Zamość. Alit zakończył swój pierwszy sezon w trzeciej lidze na 18. miejscu, sprawiając po drodze kilka niespodzianek, m.in bezbramkowo remisując z triumfatorem rozgrywek, Koroną Kielce.
W sezonie 1997/1998 Alit uplasował się w ligowej tabeli na 5. miejscu, tracąc do zwycięzcy rozgrywek, Orląt Łuków siedem punktów. Gorszy bilans bezpośrednich spotkań z Lublinianką Lublin spowodował, że klub nie zajął wyższego miejsca. W następnych rozgrywkach w stawce 18 zespołów Alit uplasował się na 13. lokacie. Wynik ten oznaczał spadek do IV ligi, gdyż wówczas zdegradowanych zostało sześć ostatnich drużyn. W sezonie 1999/2000 drużyna Alitu walczyła o powrót do III ligi. Klub zajął trzecią lokatę, ale nie dała ona awansu – promocję wywalczyły Pogoń Staszów i Łada Biłgoraj. W następnych rozgrywkach Alit wygrywając 16 meczów, przegrywając 15 spotkań oraz remisując trzy razy, uplasował się w środku tabeli, na ósmym miejscu.
W latach 2001–2008 klub nadal występował w IV lidze, a najbliżej awansu był w sezonie 2001/2002, gdy zajął drugie miejsce za Nidą Pińczów. 7 stycznia 2007 obradujące w Warszawie walne zgromadzenie sprawozdawczo–statutowe Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjęło nową strukturę piłkarskich rozgrywek centralnych od sezonu 2008/2009 – cztery ligi centralne, od ekstraklasy przez pierwszą, dwie grupy drugiej do ośmiu grup trzeciej ligi. W wyniku tej reformy w sezonie 2007/2008 z IV ligi spadło osiem drużyn, w tym Alit.